BRATISLAVA AND SURROUNDINGS

Time to move?

Every one of us is expecting to move. It may be today, tomorrow, in a week or in a month. FOXWAY will get you through all the steps of your move to your satisfaction. Count on us. Now’s the right time!

What can we do for you?

For client

For Company

 • moving

  Are you moving to a new place because your family or business is growing? Are you looking forward to this new stage in your life, or is it leaving you a bitter taste?

  transport

  Are you purchasing furniture, home appliances or building material? Not everything you buy is going to fit in a car. Do you know what I’m talking about?

  clearance

  Dust, clutter and large amounts of construction waste. Remodelling a flat, house or office takes more than an hour

  storage

  It happens that things don’t go as planned. What if you need something stored, or thrown away? FOXWAY has its own storage areas.

  DIY handyman

  Are you looking for a handyman to put together a new bed, assemble a wardrobe or install a sink? We can help you.

 • moving

  Are you growing and need to move? Are you looking forward to a new place to do business? Moving a company to new quarters is a demanding process with its own specifics.

  transport

  Are you buying furniture for your rooms? Do you need something delivered safely to a customer? Is your company car missing some transport options? Nothing to worry about.

  clearance

  Dust, clutter and large amounts of construction waste. Remodelling a flat, house or office takes more than an hour

  storage

  It happens that things don’t go as planned. What if you need something stored, or thrown away? Do you need to pull something from production? You can count on us. FOXWAY has its own storage areas!

  installation and assembly

  Is your team missing a true “master” able to handle interior construction and installation for your offices? Our boys are skilled in assembly and installation tools.

no hidden fees

We leave the surprises to others

You shouldn’t expect any surprises from us. FOXWAY has always been fair and honest. We help each other and live by the saying: “Treat others as you would like yourself to be treated”.

FOXWAY plays fair

Our word is our bond. So what is agreed will be.

FOXWAY stays in shape

Besides our jobs, we have another passion. Sports. We always seek to play fair. So there are no additional charges if your place has more than one storey.

FOXWAY loves order

We behave responsibly toward the planet, separating waste and taking it to a collection centre. Don't expect any extra charge for this.

news

what's new?

Stay up to date on our social networks and get inspired. Besides working, we also have a lot of fun…

calculations

faQ

We treat every customer as an individual.


Everyone is different and deserves a personal approach.
1.) Call us.
2.) Be honest with us, ask questions, be curious and we’ll give you true answers and advice.
3.) FOXWAY offers custom solutions that specifically address issues with your move, transport, waste management, storage and packaging.
4.) Repetition is the mother of retention. So quotes are also emailed to you.

We have collapsible and non-collapsible aluminium trolleys and transport trolleys, too.

Everyone knows about the roads we drive each day. It’s best to wrap things in multiple layers. If packaging is a problem for you, we can handle it. FOXWAY can do the packing and unpacking for you, if you wish.

Of course, we do! We enjoy what we do and we’re here for you. The most important thing for you is call us and both FOXWAY and you will find the right time to move.

We always have them with us.

Yes, we do. We would be happy to lend or sell them to you, if necessary. There’s also always stretch and bubble wrap in stock for you.

Exactly what you need. Our fleet of vehicles includes several passenger vans, such as a Citroen Jumper (10 m3), cargo space 3.30 m x 1.80 m x 1.80 m, a Ford Transit Jumbo (14 m3), cargo space 4.20 m x 1.80 m x 1.95 m, and an Opel Movano (10 m3), cargo space 3.30 m x 1.80 m x 1.80 m.

Crossing borders is no problem. FOXWAY can manage a move to a neighbouring country.

Call us now

"PRICES EASILY QUOTED OVER THE PHONE, WHAT IS AGREED IS WHAT YOU PAY!"

what they’re saying

Every one of us is expecting to move. It may be today, tomorrow, in a week or in a month.
FOXWAY will get you through all the steps of your move to your satisfaction. Count on us. Now’s the right time!

Na základe 117 recenzií
Lions Industries
Lions Industries
25. Apríl, 2022.
Rýchlo, efektívne a spoľahlivo. Oslovíme určite aj nabudúce.
Tomas Brychta
Tomas Brychta
13. Apríl, 2022.
Velmi dobra skusenost. Vsetko platilo podla dohody. Urcite odporucam kazdemu
Barbora Skalova
Barbora Skalova
1. Apríl, 2022.
Veľká spokojnosť, sťahovali sme ťažký klavír na tretie poschodie bez výťahu. Chalani prišl, naložili, a vyniesli - max do hodiny všetko vybavené. Komunikácia bez problémov. Odporúčam a využijem aj nabudúce.
Iveta Tlstovičová
Iveta Tlstovičová
19. Marec, 2022.
Urcite odporucam.Super pristup,komunikacia,profesionalita.👍
Marcela Mizerikova
Marcela Mizerikova
31. Január, 2022.
Vrelo odporúčam. Po predchádzajúcej dohode prišli chlapci načas,v stažených podmienkach sa postarali o vynesenie a odvoz starej sedačky. Ak budem na budúce potrebovať služby so sťahovaním alebo vypratavanim určite využijem služby tejto profesionálnej firmy s milými zamestnancami. Ďakujem Mizerikova
Jakub Adamovič
Jakub Adamovič
25. Január, 2022.
Skvelá firma, sťahovanie bolo v presný čas, pomoc od vodiča a výborná férová cena. Vážim si ich flexibilitu a komunikáciu. Ďakujem veľmi pekne
Peter Vazan
Peter Vazan
18. Január, 2022.
Vysoko odporúčam, maximálna spokojnosť. V neľahkej situácii do ktorej ma dostalo absolútne diletantstvo iného prevádzkovateľa, ma doslovne zachránili. Bol som dohodnutý s nemenovaným prevádzkovateľom na zabezpečení vynesenia a montáže elektrického relaxačného kresla a dvoch polohovateľných elektrických postelí + odvoz dvoch starých postelí, ale nemenovaný diletant mi po víkendovom ignorovaní 1,5 hodiny ,pred termínom príjazdu kuriéra, oznámil, že nemá dostatočné zázemie k realizácii. Iba vďaka enormne promptnému a profesionálnemu zásahu FOXWAY sa všetko realizovalo absolútne hladko. Počas telefonátu, kde mi bolo všetko podstatné vysvetlené, ohľadom samotného procesu, mi bola prednesená cenová ponuka a za hodinu boli na adrese plne pripravení odvrátiť katastrofu. Som mimoriadne vďačný, pretože od úvodného telefonátu až po samotnú realizáciu všetko prebehlo hladko. Dokonca boli ochotný čakať vyše hodiny na kuriéra, ktorý meškal. Skutočne profesionálny a príkladne zákaznícky orientovaný prístup. Vrelo odporúčam, ak sa potrebujete na niekoho spoľahnúť a máte záujem o kvalitný servis.
lubos garady
lubos garady
22. December, 2021.
Veľká spokojnosť ,perfektná komunikácia ,perfektne odvedená práca a celkovo starosť o zákazníka od začatia sťahovania až po úplné presťahovanie po dlhej dobe som sa stretol z profesionálnym prístupom a všetko prebehlo na výbornú ešte raz ďakujem.
Simona Kolínková
Simona Kolínková
21. December, 2021.
Služby tejto firmy sme už na našej škole (Stredná zdravotnícka škola, Bratislava) využili veľakrát a každý krát sme boli maximálne spokojní s ich prácou. Vždy profesionálny prístup, ochota a rýchlosť. Všetkým túto firmu odporúčame. Ďakujeme a určite využijeme Vaše služby aj v budúcnosti.

our partners

contact

Mgr. Patrik Líška

director

Darina Lacová

orders, calculations

Pavol Šimo

team leader

Billing information:

Reg. No: 47966017 Tax No:1082423122

Company address

Rustaveliho 10054/4 83106 Bratislava-Rača

Warehouse

Priemyselný park Kopčany a.s. Kopčianska 2641, 851 01 Petržalka